Karasu Yeni Mahalle

Yeni Mahalle, Karasu için diğer yerleşim birimlerine göre özel bir konuma sahiptir. Dinlendirici ve sakin sahili onu çekici kılmaktadır. Yeni Mahalle’nin denizle sonlandığı noktada, Sakarya Nehri de genişleyerek Karadeniz’le buluşur. Özellikle kış aylarında, denizin bir kabarıp bir sönen dalgalarıyla Sakarya Nehri’ni kabul edişini izlemek ayrı bir keyiftir.

Sanki deniz gelip sizi bulunduğunuz noktadan alacakmışçasına önünüzde kabarıp tekrar iniyor. Yeni Mahalle’deki balıkçı lokantalarında, cömert renkleriyle gün batımını izlemek ise rüya gibi bir andır. Bu kumsalda bir hafta sonu tatili geçirmek isteyenler için çeşitli alternatifte konaklama olanakları bulunmaktadır. Size nehrin üzerinde yemek yiyecekmişsiniz hissini verecek şekilde dizilen balıkçı lokantalarını ve bir sürü ahşaptan yapılmış balıkçı teknelerini görmek mümkündür.

Her daim taze balık yiyebileceğiniz bu lokantalar ve tekneler, yerli halkın yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir.Tarihi çınarların süslediği çay bahçeleri ve lokantaların bulunduğu mekan, çınar gölgesinde oturan insanları ile güzel ilkbahar günlerinde huzur doludur.Sakarya’nın Karasu ilçesinden denize dökülen Sakarya Nehri, aynı zamanda Mersin Balığı’nın da barınağı konumunda bulunuyor. Karasu, Yenimahalle’de; yumurtalarını bırakmak üzere denizden nehre giren Mersin Balığı’nın yuva yaptığı Sakarya Nehri, aynı zamanda Karasulu balıkçılar tarafından da doğal bir liman olarak kullanılıyor.

Kaynak: Karasu Belediyesi