Sakarya Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı. Genişliği 250–1250 m, uzunluğu 7,5 km’dir. Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür.

 

Bir yerin güzelliği bazen neden sonra fark edilir. Herkes o yerin güzelliğinin farkına vardıktan sonra, daha doğrusu bu güzellik insanların ilgisini çektiği zaman, burası neden şimdiye kadar keşfedilmemiş diye hayıflanır, İşte Acarlar Longozuda bu yerlerden biri…

Longoz, subasar orman ekosistemi olarak bilinen, tabanında çeşitli ağaç ve bitki türleriyle kaplı olan sulak alanlara denir. Oluşumu itibariyle dünyada nadiren görülür.  Acarlar Longozu’nun oluşumu ise, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e aktığı alanda binlerce yıl önce oluşmuş olup, zaman içinde Karadeniz’den gelen dalgaların oluşturduğu lagünlerle, Sakarya Nehri’nin taşıdığı mil ve alüvyonların bu alanı doldurmasıyla birlikte su seven bitkilerin yetiştiği bir orman haline gelmiştir. Dünya üzerindeki ikici en büyük longoz olan Acarlar Longozu, toplamda 1562 hektarlık alanı kaplamakta olup, derinliği ise 1.5 metredir.

Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan, toplam 180 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan, bu türlerden 147 tanesi Bern Sözleşmesine göre kesinlikle korunması gereken statüde olan longozda, yaklaşık 2300 kadar bitki örtüsü tespit edilmiştir. Acarlar Longozunun ve çevresinde yer alan sulak alanda ülkemizde nadir su bitkilerinden biri olan göl lalesi bulunmaktadır. Bu bitki endemik bir bitkidir. Bunların dışında sarı ,mor ve beyaz nilüfer, su keneviri de bahardan yaza girdiğimiz aylarda Longozu süsleyen çiçekler arasındadır.

Bu bölge, eko turizm potansiyeli bakımından önemli bir nokta olup, doğa turizmini tercih edenler ve doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için ender bulunan bir doğa harikasıdır. 1. Derece doğal sit alanı olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Longozun Sakarya nehrine dökülmek üzere açıldığı doğu yakasındaki kapağın hemen yanı başında kurulan ahşap yapının üstünde kahvaltınızı yaparken, gözünüz suya doya doya bakarken sazlıklar arasındaki dişbudak ve söğüt ağaçlarının dallarına tünemiş kuş cıvıltıları size eşlik etmektedir.

Kuş ve Bitki gözlemciliği için ideal bir yer olan Acarlar Gölü’nün, üzerindeki 750 m’lik yürüyüş yolu ile keyifli vakit geçireceksiniz. Acarlar Longozu Sakarya ve bölgemiz bakımından değil, Ülkemiz için de görülmeye layık önemli turistik değerlerimizden biridir.

Kaynak: Karasu Belediyesi


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9756790/poyrazlarcamping.com/wp-content/plugins/vc-extensions-bundle/stackgallery/vc-extensions-stackgallery.php on line 223

Acarlar Longozu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *