Sakarya Maden Deresi

Maden Deresi, Sakarya’nın Karadeniz kıyısında yer alan Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alır. Bazen Kocaali bazen de Karasu topraklarında aktığı görülür. Kaynağını Çam Dağından alır, kuzeye doğru akışa geçer. Uzunluğu 30 km’dir. Tabiat Parkı yapılması için teklif edilmiştir.

 

Karasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince Çam Dağları’ndan kaynaklanan Maden Deresi’ne ulaşılır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir.

Sakarya-Karasu’da bulunan, yeşil alanlarıyla büyüleyen, deresinin sesiyle doğanın sesini birleştirip hiç duyulmamış bir melodi fısıldayan Maden Deresi, son zamanlarda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de merak ettiği bölgeler arasına girmiştir.

Maden Deresi’nde şelâle, eski baraj kalıntıları, yontma taşlar, Fransızlar tarafından yapılıp Kurtuluş Savaşı sırasında tahrip edilen simli kurşun madeni işleyen fabrika yerinde yapılan kazı çalışmaları da görülecek yerlerdendir.

Yürüyüş alanının doğal dokusu, 19. yüzyılda yapılmış olan maden tünelleri ve suyolları, yüz yıl öncesine ait taş işçiliği ile yapılmış olan küçük barajın görüntüsü, barajın üzerinden dökülen şelale insanı tarihin derinliklerine götürüyor.

Yeşillikler diyarı Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan, yeşillikleriyle insanı büyüleyen, dere ve kuş sesleriyle insanı başka bir dünyaya taşıyan doğal güzelliklerinden biri olan Maden deresinde çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Bu etkinlikler; yürüyüş yapmak, piknik yapmak, fotoğraf çekmek gibi bir çok etkinlik yapabilirsiniz.

Maden deresi, kalıntıların arasından büyük bir coşkuyla akan şelalenin sesini dinleyerek uzun yürüyüşler yapmak için ideal bir toprak yola sahiptir. Kayın, çınar, ceviz ve fındık ağaçları arasında yürürken, yeşilin ne kadar çok tonu olduğuna şaşıracaksanız.

Kâh çocuklar gibi paçalarınızı sıvayıp derenin coşkusuna eşlik edebilir, kâh mevsimine göre yaban çileği veya böğürtlen toplayıp afiyetle yiyebilirsiniz. Yolun sonunda ise, sizi ağaçların altına kurulu ahşap kamelyalarıyla bir alabalık çiftliği karşılıyor. Derenin sularını kullanan tesiste, alabalıkların sudaki sıçrayışları görülmeye değerdir. Ayrıca tereyağında pişen alabalıkların tadına mutlaka bakmalısınız. Balık sevmeyenler ama yine de bu güzel ortamın keyfini sürmek isteyenler için de farklı yemek seçenekleri bulunmaktadır. Kamelyaların altında çayınızı yudumlarken, en son ne zaman böyle bir gün geçirdiğinizi düşünmeden edemeyeceksiniz.

Bölgeye geziler günübirlik ziyaretler şeklinde yapılsa da derenin serinletici etkisi ve huzur veren şırıltısından, bol oksijen dolu ormandan ayrılmak istemeyeceksiniz. Geceyi ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte çadır kurup kamp yaparak geçirebilirsiniz.

Maden Deresi, doğayı özleyen yoğun şehir hayatından bunalan, içindeki çocuğu hiçbir zaman unutmayanlar için değerli bir yer olma özelliğini taşıyor. Maden Deresi doğasever, maceraperest yerli ve yabancı turistlerin de görmeden ayrılmadıkları bir yerdir.

İstanbul’a yakın günübirlik bir gezi yapmayı planlıyorsanız aileniz veya dostlarınızla birlikte Maden Deresi’ne gidebilir, doğanın bilinmeyen bu farklı yüzünü keşfedebilirsiniz.

 

Kaynak: Karasu Belediyesi


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9756790/poyrazlarcamping.com/wp-content/plugins/vc-extensions-bundle/stackgallery/vc-extensions-stackgallery.php on line 223